Autorius: ŠeimaIrNamai.eu Šaltinis: http://seimairnamai.eu/neperle... 2018-04-11 09:38:36, skaitė 648, komentavo 2
Pasitaiko, kad mamos ir tėčiai stengiasi realizuoti savas ambicijas ir neišsipildžiusias svajones per vaikus. Arba jiems labai norisi, kad vaikas būtų išsilavinęs geriau, nei kaimynų vaikas. Besivaikant rezultatų galima perkrauti vaiką ir apskritai atmušti norą mokytis.
Suteikite vaikui kiek galima daugiau laisvės pasirenkant užsiėmimą. Nebrukite tų užsiėmimų, kurie jam neįdomūs. Tikriausiai teko susidurti su situacija, kai vaikui jau pats laikas piešti, kadangi senokai nelaikė rankose pieštuko, o jis kažkodėl kategoriškai atsisako. Neprievartaukite! Tokie „išprievartauti“ užsiėmimai tik atmuš norą piešti. O jeigu ir pavyks įkalbėti, jis vis tiek paskui sėdės nepatenkintas ir nenoromis braukys popierių pieštuku. Nesinori dabar piešti – tai vaiko teisė, jis turi savus interesus. Visiškai įmanoma, kad rytoj pats paprašys pieštukų.
Nutraukite užsiėmimą dar prieš tai, kai jis vaikui nusibos. Būna, kad pradėjęs klijuoti kokį darbelį ar statyti iš kubelių pilį, mažylis praranda susidomėjimą ir atsisako tęsti užsiėmimą. Iškart kyla pagunda bet kokia kaina įkalbėti mažylį baigti, kas buvo pradėta. Tačiau patirtis rodo, kad įkalbinėjimai nieko gero neduoda. Net jeigu vaikas sutiks, jis darys viską nenoriai, o sekantį kartą apie panašią veiklą nė girdėti nenorės. Pasiūlyti užbaigti, žinoma, reikia, tačiau be jokio spaudimo! O geriausia iš karto pateikti ne itin sudėtingas užduotis, kad kantrybės užtektų iki galo.
Stenkitės paversti visus užsiėmimus žaidimais. Tegu tai būna ne „Pastatykime iš kaladėlių bokštą“, o linksma scena: pas jus ateina meškiukas ir pakviečia pažaisti, jam, žinoma, nieko nesigaus, kaladėlės byrės ir mažyliui būtinai kils noras padėti nerangiam meškiukui.
Nenustatinėkite normų – nei užduoties atlikimo laikui, nei užduočių skaičiui per dieną. Visko gali atsitikti: mažylis negaluoja, jam sugedo nuotaika, susidomėjo nauju žaislu, o gal ir jums atsirado skubių reikalų. Nereikia stengtis bet kokia kaina įvykdyti dienos normos, o paskui dar ir priekaištauti sau dėl nepasiektų rezultatų.
Neapkraukite mažylio užsiėmimais „atsargai“. Stenkitės, kad jo įsisavinama informacija atitiktų amžių ir interesus, kad mažylis galėtų gautas žinias panaudoti artimiausiu laiku. Pavyzdžiui, tyrinėkite geometrines figūras tada, kai mažajam jau bus įdomu žaisti su įvairiais geometriniais konstruktoriais. Spalvas – kai vaikas jau sugeba jas atskirti ir t.t.
Niekada nelyginkite vaiko su kitais vaikais. Visi vaikai skirtingi, visi turi skirtingus polinkius. Vertinkite mažylio vystymosi pažangą ne pagal kaimynų vaikus, o tik pagal prieš tai pasiektus savo vaiko rezultatus. Jūsų užsiėmimų dėka mažylis vystosi anksčiau, labiau pilnavertiškai, nei būtų vystęsis, jeigu apskritai nekreiptumėte į jo ugdymą dėmesio.
Svarbiausia turėti galvoje, kad pagrindinis jūsų uždavinys yra padaryti vaiką laimingu. Intelekto vystymas – ne pats svarbiausias dalykas gyvenime. Svarbu išsaugoti gerus santykius su mažuoju, išsaugoti ir išpuoselėti jame kūrybinius sugebėjimus, mokėjimą jausti, pergyventi, užjausti.