Autorius: Viktorija Vlasenko Šaltinis: http://www.sarmatas.lt/01/etpa... 2015-02-02 10:30:02, skaitė 5168, komentavo 1
ETPA pratęsė sankcijas prieš Rusiją. Ukrainiečių delegacija laiko tai teisingu veiksmu. Rusijos delegacija paskelbė asamblėjai boikotą.
Strasbūras – įvykiai vykę ETPA sprendžiant klausimą apie rusų delegacijos įgaliojimus patvirtina: asamblėjos nuotaikos kintančiai nepastovios, o deputatų balsavimo rezultato praktiškai neįmanoma atspėti.
Trečiadienį, sausio 28-ąją, balsuojant už rezoliuciją patvirtinančią rusų delegacijos įgaliojimus, asamblėja nusprendė palaikyti ukrainiečių delegacijos pataisas ir atimti iš Valstybės Dūmos deputatų balso teisę iki balandžio sesijos. Nors, dar keletą valandų iki balsavimo daugelis buvo įsitikinę: Maskvai pavyks išvengti griežtų sankcijų ir sugrįžti į ETPA .
Nežinomas faktorius
Rezoliucijos projekte, paruoštame deputato-socialisto Stefano Shennahomo, buvo siūloma grąžinti Rusijai balso teisę, sustabdžius tik keleto nesvarbių privilegijų galiojimą. Tačiau antrojo Monitoringo komiteto posėdžio metu priimta ukrainiečių delegacijos pataisa kardinaliai keitė rezoliucijos išvadas. Joje buvo siūloma prie pranešėjo išvardintų pataisų pridėti dar ir balso teisės atėmimą Rusijos deputatams ETPA.
Kai kurie galvoja, jog prieš rusų delegaciją suveikė Valstybės Dūmos pirmininko Sergejaus Nariškino pareiškimai apie tai, jog VFR aneksavo VDR (Vokietijos demokratinė respublika). O taip pat tai, kad rusų deputatų antiukrainietiškoje retorikoje, jau seniai neskambėjusioje ETPA tribūnoje, taip niekas ir nepasikeitė. Be to, paskutiniu momentu politinė grupė „Europos liaudies partija“ ETPA, kuri niekaip iki tol negalėjo apsispręsti dėl bendros pozicijos Ukrainos klausimu, vis dėlto nutarė palaikyti Kijevą.
Debatų metu deputatai gyrė Stefano Shennahomo ataskaitą. Ten buvo detali ir objektyvi paskutinių įvykių Ukrainoje analizė. Rezoliucijoje konstatuojama, kad Krymo aneksija vyksta toliau, o žmogaus teisės okupuotose teritorijose, tame tarpe ir Krymo totorių, yra grubiai pažeidžiamos. Pranešėjas kalba ir apie tiesioginį Rusijos dalyvavimą eskaluojant ginkluotą konfliktą Ukrainos rytuose, apie rusų kariuomenės dalyvavimą jame ir apie ginklų tiekimą RF separatistams.
Atsiprašymo iš Rusijos taip ir nesulaukė
Tačiau, kaip pasakė debatų metu ukrainiečių deputatas Bladimiras Arjevas, pagrindinė rezoliucijos projekto dalis ir jos rekomendacijos kiekybiškai nesuderinamos. „Tai tas pat, kaip uždėti 15 eurų baudą už žmogžudystę“, – pareiškė jis. Todėl ukrainiečių delegacija kreipėsi į savo kolegas ETPA prašydama palaikyti pataisą apie balso teisės atėmimą rusų delegacijai.
Anot britų deputato Roberto Walter’io, per laiką, kuris praėjo nuo rezoliucijos apie Krymo aneksiją priėmimo „niekas nepasikeitė“, gal nebent „prie aneksijos prisidėjo dar ir karo veiksmai Donbase“. Роберт Walter konstatavo, jog rusų delegacija „neparodo jokio apgailestavimo ir toliau grasina savo kaimynei“ . „Pademonstruokime realų europietišką solidarumą ir pratęskime sankcijas prieš Rusiją, kol ji neatkurs Ukrainos teritorinio vientisumo“, – pasakė deputatas.
Jį palaikė ispanas Pedro Agramunt: „Mūsų viltys tikintis pakeisti Rusijos poziciją nepasiteisinoi, situacija tik pablogėjo: Ukrainoje žūsta žmonės, auga bėglių srautas, okupuotame Kryme persekiojami totoriai, ukrainiečių miestuose vyksta teroristiniai aktai“.
Neišgydomas ligonis
Tik kairiųjų jėgų deputatai toliau atkakliai gynė pranešėjo pasiūlytą rezoliucijos projektą. Nyderlandų deputatas Tiny Kox kvietė nebalsuoti už ukrainiečių pataisą, kuri „pasitarnaus Rusijai pretekstu nutraukti kontaktus su asamblėja“. Su juo sutiko ir šveicaras Andreas Gross: „ETPA – ne giežtas mokytojas, kuris išveja iš klasės už blogą elgesį, o ligoninė, kurioje gydoma“. Jis karštai įkalbinėjo asamblėją toliau kalbėti ir aiškinti Rusijai, „jog ji veikia neteisingai“.
Jam paprieštaravo lietuvių deputatas Emanuelis Zingeris, pareiškęs, jog ETPA jau ilgą laiką „gydo“Rusiją, kurios kariuomenė taip ir nepaliko Padniestrės, vykdė karą Čečėnijoje, okupavo gruzinų teritoriją, o dabar – kariauja Ukrainoje. „Kai pacientas ilgai nepasveiksta, tai persikelia į kapines“, – pareiškė Zingeris.
Valstybės Dūmos demaršas
Kai prasidėjo balsavimas už pataisas, rusų delegacijos nariai pasipiktino tuo, jog balsavimo sistemos ant jų darbo stalų neveikė. Tačiau ETPA pirmininkas priminė, jog jie neturi teisės dalyvauti balsavime savo pačių įgaliojimų klausimu.
Išskyrus „pataisą 28“ dėl sankcijų prieš Rusiją pratęsimo, ETPA deputatai priėmė pataisą, kuri kreipiasi į Rusijos valdžią siūlydama 24 valandų bėgyje išlaisvinti Nadeždą Savčenko (sraigtasparnio šturmanė-operatorė paimta į nelaisvę Donecko sukilėlių) ir garantuoti jos grąžinimą į Ukrainą. Balsavimo rezultatus už pačią rezoliuciją salė sutiko aplodismentais.
Rusų delegacijos reakcija į asamblėjos sprendimą buvo žaibiška. Delegacijos pirmininkas Aleksejus Puškovas, stichinėje spaudos konferencijoje prie įėjimo į sesijų salę, vykusioje iškart po balsavimo, pareiškė, jog Rusija stabdo darbą ETPA iki metų pabaigos. „Jie nori dialogo, jie nori ieškoti sprendimo? Tegu daro tai be mūsų!“ – pareiškė Puškovas.
“Deutsche Welle“, Vokietija