Šiltnamio automatika savomis rankomis

Autorius: Petras Dargis Šaltinis: https://petrasdargis.lt/rasini... 2017-02-28 09:27:33, skaitė 2317, komentavo 1

Šiltnamio automatika savomis rankomis

- Kur nusipirkti šiltnamio automatiką?

Artėjant pavasariui, šis klausimas labai padažnėja. Atsiranda vis daugiau daržininkų, kurie norėtų savo šiltnamius nuo pavasario šalnų apsaugoti žemės šiluma. Kada šiltnamyje nukrenta temperatūra, iš žemės galima ventiliatoriais parsivaryti šiltesnio oro. Tačiau juos reikia valdyti. Negi kelsies paryčiais ir eisi įjungti?

Mūsų tinklalapyje aprašyta Vinco sukurta šiltnamio automatika, bet ne kiekvienas draugauja su elektronika ir gali tokį prietaisą pasidaryti pats. O nusipirkti nėra kur. Tai dar visai nesenas Vinco išradimas - negirdėjau, kad jį būtų kas nors pasičiupęs ir pradėjęs gamybą.

Bet išeitis yra! Visai tobulą šiltnamio automatiką gali susikonstruoti kiekvienas namų meistras. Tam reikalui turėsite nusipirkti du elektroninius prietaisus: 1.palyginamąjį temperatūros valdiklį, kuris lygina dvi temperatūras ir ventiliatorius įjungs nuo temperatūrų skirtumo; 2. paprastą termostatą, kuris ventiliatorius įjungs pagal jūsų nustatytą temperatūrą. Vinco sukurta šiltnamio automatika iš esmės yra tokių dviejų prietaisų junginys, sudėtas į vieną dėžutę.

Palyginamasis (skirtuminis) temperatūros valdiklis gali būti ir toks:

Kaip matome nuotraukoje, toks valdiklis turi du daviklius. Vienas matuoja aukštesnę, kitas - žemesnę temperatūrą. Vieną daviklį pakabinsite šiltnamyje ties augalų lygiu, kitą nuleisite į žemėje užkastą vamzdį. Kai susidarys jūsų nustatytas kelių laipsnių temperatūrų skirtumas, valdiklis įjungs ventiliatorius. Tai labai paprasta!

Anksti pavasarį, kol dar nepasodintos daržovės, aukštesnės temperatūros daviklį reikia palikti šiltnamyje, žemesnės nuleisti į žemę. Kai tik pašildys saulė, ir oras šiltnamyje įkais, ventiliatoriai įsijungs ir varys šilumą į žemę. Tokiu būdu ir džiausią įšalą galima išvaryti iš žemės per kelias dienas. Mes su Vincu savo šiltnamio žemę tokiu būdu šildome apie mėnesį.

Ir štai žemė šilta, ateina laikas sodinti daigus. Mes tai darome balandžio pabaigoje, tradiciškai - balandžio 20 dieną. Per anksti? Nušals? Nė sykį nenušalė!

Kai pasodini daigus, situacija iškart pasikeičia. Dabar svarbu ne grunto, bet šiltnamio oro temperatūra. Temperatūros daviklius sukeičiame vietomis: aukštesnės temperatūros daviklį nuleidžiame į žemėje užkastą vamzdį, o žemesnės temperatūros daviklį pakabiname šiltnamyje augalų lygyje. Dabar valdiklis ventiliatorius įjungs tik tada, kai žemė pasidarys keliais laipsniais šiltesnė už šiltnamio orą. Tai atsitiks paryčiais, kada užeis šalnos. Žemės šiluma jas puikiausiai atrems. Mūsų šiltnamis tokiu būdu gali atlaikyti 8 laipsnių šalnas.

Tačiau to vieno valdiklio jums neužteks. Jūs negalėsite iš žemės vis imti ir imti šilumą, neduodami jai nei kiek atgal. Juk žemė - tai šilumos akumuliatorius. Akumuliatorių reikia reguliariai pakrauti. Kada? Žinoma, dieną, kada saulė šildo smarkiausiai ir taip įkaitina šiltnamį, kad šis pavirsta pirtimi. Per aukšta temperatūra kenkia ir augalams.

Vadinasi, šiltnamį reikia vėsinti. Geriausia tai daryti, ne atidarant šiltnamio duris ir leidžiant šilumą į lauką, bet ventiliatoriais ją varant į žemę. Kai temperatūra darosi per aukšta, reikia įjungti ventiliatorius. Kas tai darys? Ogi paprasčiausias termostatas, kad ir toks:

Nuo ano valdiklio jis skiriasi tuo, kad turi tik vieną temperatūros daviklį. Jį pakabinsite augalų lygyje. O nuo kokios temperatūros jis turėtų įjungti ventiliatorius? Agronomai sako, kad augalams nereikia aukštesnės kaip 29 laipsniai temperatūros. Taigi nuo 29 laipsnių tegu įsijungia ventiliatoriai. Kada temperatūra nukris kokiais 3 laipsniais, ventiliatorius reikėtų išjungti. Labai didelio žingsnio nereikėtų daryti.

Šis termostatas galėtų įjungti ir vėdinimo ventiliatorius. Patarčiau ir juos įsitaisyti. Mat vasarą per pačius karščius žemė jau nebeįstengia gerai atvėsinti šiltnamio. Dalį šilumos suvarysite į žemę, kuri pravers šaltesniais orais, dalį išvarysite lauk. Jums nereikės budėti prie šiltnamio ir darinėti durų.

Tokia dviejų prietaisų sistema viename mūsų šiltnamyje puikiausiai veikia jau bene 5 metai. Ventiliatorius įjungia tai vienas, tai kitas prietaisas. Labai svarbu ir tai, kad vasarą tokiu būdu šiltnamis labiau vėsinamas, negu šildomas. Į žemę suvaroma ne tik šiluma, bet ir drėgmė. Šiltnamio oras būna šiltas ir sausas. Tokiame šiltnamyje galima kartu auginti pomidorus ir agurkus - pomidorams nepakenkia agurkų skleidžiama drėgmė, kuri kondensuojasi po žeme užkastuose vamzdžiuose ir susigeria į gruntą.

Elektroniniai prietaisai ne būtinai turi būti tokie, kaip čia nurodžiau. Aš parinkau paprasčiausius ir pigiausius, bet galite pirkti kitokius.  Tačiau primygtinai rekomenduoju nepirkti jų Lietuvos parduotuvėse - mokėsite 2 - 3 kartus brangiau, nei pirkdami internetu kur nors iš Taivanio.

Štai keletas Vinco parinktų nuorodų, kur galima išsirinkti palyginamųjų (skirtuminių) temperatūros valdiklių:

http://www.ebay.com/sch/i.html?_odkw=solar+panel+temperature+controller+-charge&_sop=12&_osacat=0&_from=R40&_trksid=p2045573.m570.l1313.TR0.TRC0.H0.Xsolar+water+heater+controller.TRS0&_nkw=solar+water+heater+controller&_sacat=0

https://ru.aliexpress.com/wholesale?catId=0&initiative_id=SB_20170225015351&SearchText=solar+water+heater+controller

O čia - paprastieji termostatai:

http://www.ebay.com/sch/i.html?_odkw=digital+thermostat&_sop=12&_osacat=0&_from=R40&_trksid=p2045573.m570.l1313.TR0.TRC0.H0.Xdigital+temperature+controller.TRS0&_nkw=digital+temperature+controller&_sacat=0

https://ru.aliexpress.com/wholesale?catId=0&initiative_id=SB_20170225015721&SearchText=digital+temperature+controller

http://www.dx.com/s/digital+temperature+controller

Beje, palyginamieji (skirtuminiai) temperatūros valdikliai tinka ir saulės kolektoriams. Taivanis tokius prietaisus paprastai atsiunčia per kelias savaites.