Autorius: Blogeris Zeppelinusas Šaltinis: https://www.facebook.com/bloge... 2016-07-26 19:57:54, skaitė 2662, komentavo 2
Bangladešo tekstilės pramonė pritraukė incvesticijų ir užkariavo viso pasaulio rinkas būtent todėl, kad santykius tarp darbuotojų ir darbdavių lemia tarpusavio susitarimai, o ne Darbo kodeksas
Sakote, galima gyventi be Darbo Kodekso?
Nes nesant jokiems privalomiems minimaliems standartams ir apribojimams darbuotojai ir darbdaviai nesunkiai, be jokio valstybės įsikišimo, tiesiog ims ir susiderės - kas, kaip ir kiek dirbs, kiek už tai gaus ir kaip abi pusės bus baudžiamos už susiderėtų įsipareigojimų nesilaikymą. Tereikia jiems netrukdyti derėtis, o valstybė vis bando kištis ir reguliuoti.
Pasaulinė praktika patvirtina - gyventi be darbo kodeksų ir valstybės reguliuojamų darbo santykių bei nustatomų minimalių reikalavimų išties įmanoma. Žinia - nieko tame neįmanomo nėra.
Ir štai kaip tokie tik darbdavių ir darbuotojų laisvose derybose susiderėti darbo santykiai atrodo realybėje:
Bangladeše, verpimo fabrike, kuriame pagal liberalų išsvajotą laisvą darbdavio ir darbuotojo susitarimą triūsia tūkstančiai mažamečių vaikų [Laisvos rinkos instituto balsas: o kodėl reikėtų riboti vaiko teisę, jeigu jis nenori mokytis, o nori dirbti po 12 valandų per dieną ir parnešti namo eurą-kitą? Darbštūs vaikai - juk tai puiku!].
Ir štai vienas devynmetis darbuotojas, vardu Sagar Barman, niekaip negalėjo priprasti laikytis darbdavio nustatytų vidaus darbo taisyklių ir nuolat landžiojo į ribotos prieigos fabriko zonas.
Visi suprantame, kad darbo drausmės pažeidimai turi būti baudžiami - kitaip tvarkos fabrike nebus. Jeigu kiekvienas pradės landžioti ten, kur negalima - taip ir iki nelaimingų atsitikimų darbe netoli. O juk ir brangūs įrengimai gali sulūžti, maldami neatsargaus darbuotojo kaulus ir mėsą.
Todėl vadybininko paakinti vyresnieji darbuotojai sučiupo tą neklaužadą Sagar Barman, ir įvykdė paskirtą jam drausminę nuobaudą - įgrūdo aukštos slėgio suspausto oro žarną vaikui į pasturgaliuką ir atsuko kranelį.
Nutiko tai, kas ir turėjo nutikti - mažamečiui darbo drausmės pažeidėjui sprogo žarnynas ir kai kurie vidaus organai. Nuvežus jį į ligoninę medikai niekuo padėti jau nebegalėjo.
Fabrikas prarado dar mažai kvalifikuotą darbuotoją, bet užtat koks auklėjamasis efektas ir darbo drausmės pamoka kitiems mažamečiams neklaužadoms, stovintiems prie staklių.
Pamatę savo akimis, kas nutinka darbo drausmės pažeidėjams, vargu ar tie devynmečiai kleckai benorės pažeidinėti vidaus tvarkos taisykles ar kitaip nesilaikyti laisvose derybose su darbdavių suderėtos darbo sutarties sąlygų.
---
Police in Bangladesh have arrested a spinning mill worker for allegedly torturing a nine-year-old boy to death with an air compressor, the second such claim in less than a year, officers said.
Sagar Barman, who worked at a textile mill in Rupganj town, just south of Dhaka, died of internal injuries in a hospital in the capital late on Sunday. His family alleges that eight workers were involved in forcing the compressor into the boy’s rectum and turning on the machine.“They inserted a high pressure nozzle through his rectum and turned on the machine. He fell seriously ill immediately and was transferred to a Dhaka hospital where he died hours later,” Hossain said.
“We have arrested the mill’s assistant administrative officer. We’ve also launched a hunt for others accused including three production managers who were named in the case.
Police were still searching for the mill’s owner and managers who have fled since the boy’s death and face charges of underage employment, he said.
---
Ir tai nei pirmas, nei paskutinis toks mažamečių darbuotojų auklėjimo atvejis toje laisvų darbo santykių šalyje.
Štai - mažiau, nei prieš metus darbdavių panašiai buvo pamokytas dvylikametis berniukas, dirbęs pameistriu remontinkų garaže. Kuris drįso nesilaikyti laisvose derybose susiderėtos darbo sutarties [ne]nutraukimo sąlygų ir nebeapsikentęs kasdienių fizinių pastabų tiesiog pabėgo nuo savo darbdavių.
Tokia nepagarba sunkiose derybose pasiektiems susitarimams labai papiktino darbdavius - tris garažo bedrasavininkus. Pasigavę 12-metį darbo sutarties laužytoją jie pritaikė jam analogiškas sankcijas, kaip tame verpimo fabrike - įgrūdo vaikui į užpakaliuką suspausto oro šlangą ir pasprogdino jį iš vidaus.
---
A year ago a 12-year-old boy died the same way, sparking outrage across Bangladesh.Md Rakibul Islam killed by three garage owners in Khulna after he quit his job because he was frequently beaten.
His former employers pumped air through his rectum to kill him.
"My son left their workshop to escape their torture. They used to beat him when he worked there. My son did not want to be beaten every day," Rakib’s mother Lucky Begum said.
---
Toks tas realus gyvenimas Laisvų ir Nereguliuojamų Darbo Santykių šalyse.
Kuriose tūkstančiai devynmečių vaikų priima sprendimą nelankyti mokyklos, o verčiau padirbėti pas dosnius ir rūpestingus darbdavius, kad greičiau tapti savarankiškais šeimų maitintojais.
Dėl darbo atlygio, darbo sąlygų ir darbdavio taikomų sankcijų už darbo drausmės pažeidimus tie mažamečiai krupiai ilgai ir įnirtingai derasi su darbdaviais - ir neabejokite [Laisvos Rinkos Institutas neleis jums abejoti] - išsidera pačias geriausias sąlygas! Be jokio valstybės įsikišimo!
Viena iš tų išsiderėtų darbdavių sąlygų, matyt, ir yra suspausto oro pūtimas į darbo drausmę pažeidinėjančių darbuotojo anusą - taigi, pagrindo būti nepatenkintiems tiems susprogusiems vaikiukams lyg ir nėra - ką susiderėjai dėl darbo sutarties, tą ir gavai.
Bėda tik tame, kad net ir Bangladeše įsikiša negailestinga Valstybės reguliavimo ranka, kuri sodina darbdavius ir jų pakalikus už tokių sutartinių sankcijų taikymą mažamečiams darbuotojoms.
O kaip būtų puiku, jeigu viskas galutinai būtų palikta Nematomai Rinkos Rankai, kaip siūlo LLRI!
Silpnesnio maumenėlio liberalesniems broliams lietuviams tikrai patiktų. Kol jiems patiems darbdavys žarnos į subinę nesukištų.
Šaltiniai:
https://www.theguardian.com/…/bangladeshi-child-labourer-to…
http://www.mirror.co.uk/…/child-labourer-10-dies-after-8487…
http://www.bbc.com/news/world-south-asia-36879072