Autorius: Algimantas Lebionka Šaltinis: http://lebionka.blogspot.com/2... 2024-04-18 02:32:00, skaitė 1521, komentavo 1
JAV portale "Zerohedge" rašoma, kad beveik visi pasaulio gyventojai kvėpuoja oru, kurio kokybė viršija Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) nustatytas ribines vertes.
Marcusas Lu iš "Visual Capitalist" diagrama (žiūr.žemiau) vaizduoja labiausiai užterštas pasaulio šalis pagal "IQAir" duomenis, suskirstytas pagal vidutinę metinę KD2,5 koncentraciją (μg/m³) 2023 m. Vienetas μg/m³ reiškia mikrogramus kubiniame metre.
KD2,5 - tai smulkios kietosios dalelės, kurių skersmuo ne didesnis kaip 2,5 mikrometro ir kurios gali patekti giliai į plaučius ir sukelti sveikatos problemų.
2021 m. Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) atnaujino oro kokybės gaires dėl KD2,5. Dabar rekomenduojamas didžiausias vidutinis metinis KD2,5 lygis yra 5 μg/m³, o anksčiau buvo nustatytas 10 μg/m³.
Dažniausi KD2,5 taršos šaltiniai yra variklių išmetamosios dujos, elektrinių degimas, gaisrų dūmai, dulkės ir purvas.
2022 m. paskelbtuose tyrimuose, atliktuose pagal oro kokybės gyvenimo indeksą (AQLI), nustatyta, kad 97,3 % pasaulio gyventojų patiria PSO rekomendacijas viršijantį KD2,5 kiekį.
Dėl to vidutinė tikėtina gyvenimo trukmė pasaulyje sutrumpėja 2,2 metų, palyginti su pasauliu, kuris atitinka PSO rekomendacijas.
AQLI mano, kad Pietų Azijos gyventojai gali prarasti iki 5 metų gyvenimo. Šis regionas jau daugelį metų yra vienas iš didžiausių oro taršos židinių pasaulyje - jame yra 37 iš 40 labiausiai užterštų pasaulio miestų.
Įrodyta, kad smulkios kietosios dalelės gali nukeliauti šimtus kilometrų, dažnai kirsdamos valstybių sienas.
Pavyzdžiui, maždaug 30 % oro taršos Indijos Pandžabo valstijoje patenka iš kaimyninio Pakistano. Panašiai apie 30 % taršos didžiausiuose Bangladešo miestuose patenka į Indiją.