Autorius: Algimantas Lebionka Šaltinis: http://lebionka.blogspot.com/2... 2023-01-30 02:35:00, skaitė 389, komentavo 4
Užrašas po iliustraciją: Ludwig Erhard norėjo "gerovės visiems". Jis norėjo iš visuotinio skurdo asmeniniu indėliu sukurti viduriniosios klasės visuomenę, nes "tik tie, kurie ką nors turi, taps atsparūs komunizmui".
PROF. EBERHARDAS HAMERIS | Po paskutinio pasaulinio karo visi nieko neturėjome, buvome vargšai, mūsų žmonės badavo, sušalo, beveik neturėjo būsto, mažai dirbo ir faktiškai nebeturėjo jokių ateities perspektyvų. 1947 m., po valiutos reformos, vienam asmeniui teko 40 D markių, buvome beveik visi vienodai "turtingi".
Tada autorius nė nesvajojo, kad vieną dieną jam seksis taip gerai, kaip šiandien sekasi mūsų kartai. Už tai esame dėkingi sąlygoms, kad amerikiečiai nustojo plėšti Vokietiją anksčiau nei rusai, nes jiems buvome reikalingi kaip centrinė šalis, kad galėtų viešpatauti Europoje, todėl jie turėjo mus vėl padaryti ekonomiškai nepriklausomus, kad visi nacių įstatymai buvo panaikinti, todėl kiekvienas, kuris norėjo ką nors pradėti ir atkurti, turėjo didžiausią veiksmų laisvę, kad Liudvigas Erhardas skatino statybas iš nieko, leisdamas apmokestinti tik įmonių išmokas kaip pelną, taip sudarydamas sąlygas savęs finansavimui, ir taip daugiau nei dešimt milijonų verslininkų sukūrė "ekonominį stebuklą" - darbo vietas, pajamas ir palaipsniui didėjančią gerovę.
Tačiau, visų pirma, po nacių ideologijos žlugdymo Dešimt Dievo įsakymų ir Prūsijos dorybės vėl tapo pagrindiniais visuomenės principais.
Taigi visi darbštūs ir kuklūs piliečiai pamažu galėjo įsigyti pragyvenimo šaltinį, nuosavą namų apstatymą, automobilį, o 40 proc. darbščių piliečių vėl turėjo nuosavą būstą.
Liudvigas Erhardas norėjo "gerovės visiems". Jis norėjo iš visuotinio skurdo asmeniniu indėliu sukurti viduriniosios klasės visuomenę, nes "tik tie, kurie ką nors turi, bus atsparūs komunizmui".
Ludwigas Erhardas tai, kad susiformavo nedidelė aukštesnioji klasė, turinti daugiau turto, laikė "rinkos ekonomikos kaina". Jam svarbiausia, kad kiekvienas sunkiai dirbantis žmogus galėtų pakilti iš žemesnės klasės į viduriniąją. Mainais už tai jis garantavo konkurenciją ir lygias galimybes.
Niekada anksčiau Vokietijoje vidurinioji klasė nesusiformavo taip greitai kaip šeštajame ir septintajame dešimtmetyje. Prie to prisidėjo tai, kad daugiau kaip du milijonai verslininkų ir daugiau kaip trys milijonai kvalifikuotų darbuotojų pabėgo iš Rytų į Vakarus,
Vokietijos gyventojai ir darbo jėga turėjo aukščiausią kvalifikaciją, kurią vis dažniau buvo galima vėl panaudoti, ir kiekvienas, kuriam jau sekėsi geriau nei kitiems, buvo laikomas paskata kitiems, o ne pavydo objektu, kaip yra šiandien.
Taigi Vokietijos visuomenėje nuolat plėtėsi vidurinioji klasė, kol šiandien beveik pusė (47 proc.) mūsų tapo ekonomiškai, socialiai ir politiškai "buržuazine visuomene", kuriai būdinga vidurinioji klasė.
Viduriniosios klasės ir žemesnės klasės riba viduriniosios klasės tyrimuose laikoma pajamų mediana. Visi, kurių bendrosios pajamos yra mažesnės nei vidutinės pajamos, t. y. apie 3400 eurų per mėnesį, laikomi skurstančiais ir žemesnės klasės žmonėmis. Tai visų pirma apima tas gyventojų grupes, kurios dėl asmeninių priežasčių neprisijungė prie meritokratijos arba nuo jos atsiliko. Jiems buvo sukurta plati išmokų ir socialinės paramos sistema, kuri turėjo užtikrinti kiekvieno vokiečio egzistenciją. Tačiau vėliau ši socialinė garantija buvo išplėsta "visiems, kurie gyvena šioje šalyje" ir net visiems pasaulio gyventojams, kurie atvyksta pas mus ir kuriems reikia ne tik laikinos pagalbos, bet ir apsigyvena pas mus visam gyvenimui, nedirbdami socialinėje sistemoje.
Didžiausiu Vokietijos istorijoje pajamų perskirstymu - taip pagal tarptautinius standartus - sukūrėme aukščiausią tarptautiniu mastu socialinę sistemą viduriniosios klasės sąskaita ir žemesnės klasės naudai, kuri mums atnešė daug pasiekusių žmonių išnaudojimą, bet iki šiol taip pat ir socialinę taiką bei realaus skurdo išvengimą.
Viduriniosios klasės sociologijoje lemiamas trijų sluoksnių pajamų ypatybes įžvelgiama tame, kad aukštesnioji klasė gyvena iš turto, t. y. iš kitų žmonių darbo, vidurinioji klasė gyvena iš asmeninių įnašų, o žemesnioji klasė gyvena daugiausia iš viduriniosios klasės paramos.
Nors aukštesniosios klasės kapitalas apmokestinamas tik vidutiniškai arba visai neapmokestinamas, visa mūsų mokesčių ir įmokų sistema orientuota į pajamas iš darbo, t. y. į viduriniosios klasės darbo pajamas. Todėl Vokietijos vidurinioji klasė turi finansuoti didžiausius pasaulyje mokesčius ir socialinio draudimo įmokas, be to, didžiausią Vokietijos istorijoje socialinės apsaugos sistemą. Ankstesniame Mittelstandsinstitut (Vidurinės klasės institutas) Niedersachsen (Žemutinėje Saksonijoje) atliktame tyrime buvo apskaičiuota, kaip skiriasi trijų sluoksnių grynieji įnašai į valstybės finansavimą, t. y. aukštesnioji grupė (+ 17,0 proc.), vidurinioji grupė (+ 87,9 proc.), žemesnioji grupė: (- 4,9 proc.).
Ši našta, apskaičiuota remiantis valstybės mokesčių statistiniais duomenimis, atspindi socialinių klasių indėlį į veiklos rezultatus. "Šiuo požiūriu viduriniosios klasės ekonomika yra teisi, teigdama, kad vidurinioji klasė (Mittelstand) yra mūsų visuomenės ir mūsų gerovės ekonominis nešėjas."
Išsamiausios socialinės, švietimo ir gerovės koncepcijos buvo kuriamos remiantis pajamomis iš pašalpų, ypač iš viduriniosios klasės, kuriomis žemesnioji klasė turėjo būti vedama arba keliama į viduriniąją. Tai pasiteisino, nes Vokietijoje nė vienas "vargšas" neatsidūrė egzistencinėje bėdoje, o Vokietijos žemesniosios klasės pragyvenimo lygis yra net aukštesnis už daugumos pasaulio viduriniosios klasės pragyvenimo lygį.
Tačiau nuo 2015 m. žemesnioji klasė Vokietijoje smarkiai išaugo tiek absoliučia, tiek santykine prasme. Tai daugiausia susiję su tuo, kad kasmet dėl didžiausios mokesčių naštos mūsų šalį palieka iki 300 000 kvalifikuotų viduriniosios klasės atstovų, kita vertus, kasmet imigruoja nekvalifikuoti žmonės ir didelio miesto dydžio proletariatas (0,5-1 mln.), kurio daugiau kaip 70 proc. niekada nepatenka į darbo rinką.
Naujoji vyriausybė išdidžiai paskelbė, kad yra "atvira bet kokiai imigracijai" ir "netoleruos repatriacijos". Taigi į Vokietijos žemesniąją klasę plūstantys žmonės iš viso pasaulio, ne tik iš visų krizės regionų, bet visų pirma iš Afrikos, ateityje turėtų atitinkamai padidinti mūsų žemesniąją klasę ir atitinkamai sumažinti viduriniąją klasę. Todėl turėsime pasiruošti tam, kad mūsų viduriniosios klasės visuomenė peržengė savo zenitą ir vėl taps dominuojančia žemesnės klasės visuomene, kurioje bus mažiau viduriniosios klasės ir tik nedidelė aukštesnioji klasė.
Jei nekreiptume dėmesio į socialinius funkcionierius, kurie, siekdami didesnio perskirstymo nuo vidurio į apačią, kuria "naująjį skurdą" ir "socialinį teisingumą" įžvelgia tame, kad visi, taip pat ir ką tik atvykusieji, turi turėti tokį patį gyvenimo lygį (dalyvavimą) kaip ir daug pasiekusieji, masinė imigracija jau dabar visiems sukelia socialinį disbalansą:
Paskutinis PISA tyrimas parodė, kad vidutinis išsilavinimo lygis mūsų visuomenėje akivaizdžiai krenta, nors Vokietija jau dešimtmečius "kala į koją", vykdydama švietimo reformas ir investuodama didžiausias lėšas į švietimą.
Didelės dalies dirbančiųjų viduriniosios klasės mąstymas pasikeitė iš veiklos rezultatų visuomenės į linksmybių visuomenę, kurioje aukštas gyvenimo lygis laikomas savaime suprantamu dalyku, todėl bazinės pajamos - nepriklausomai nuo veiklos rezultatų - turi būti skiriamos visiems, o lyčių ideologija, feminizmas ir dekadentiškumas, "malonus gyvenimas" ir "malonumas" laikomi gyvenimo tikslais, o ne Dešimt Dievo įsakymų ar Prūsijos dorybės. Tai, kad ši vertybių degeneracija taip pat susijusi su bendru darbo ir rezultatų mažėjimu, jau keletą metų rodo prasidėjęs tarptautinio konkurencingumo mažėjimas. Žemutinėje Saksonijoje matematikos abitūros įvertinimai buvo pakelti vienu lygiu, nes abiturientams nebeužteko įprasto intelekto. Nepaisant to, daugiau nei 50 proc. mokinių laiko abitūros egzaminus, o apie 5 proc. mokinių juos išlaiko su "A".
Jei Hartz-IV nebėra "pagalba stokojantiesiems", o yra visuotinė teisė ir priklauso visiems, kurie atvyksta pas mus iš viso pasaulio, negalima stebėtis masiniu pasaulio vargšų, nevykėlių, ligonių ir išsilavinimo stokojančiųjų antplūdžiu. Vokietija magnetu traukia imigrantus iš viso pasaulio dėl "maksimalių socialinių išmokų visiems". JAV nė vienas imigrantas negauna valstybinių išmokų pirmuosius penkerius metus, Danijoje - net po pirmųjų penkerių metų, Vokietijoje - iš karto, maksimaliai ir iki gyvos galvos, įskaitant pensijas.
Su tuo susijęs žemesnės klasės augimas atitinka tiek aukščiau, tiek žemiau esančių marginalinių grupių interesus, tik neatitinka viduriniosios klasės, kuri turi tai finansuoti, interesų: Aukštesnioji klasė nori turėti neribotą darbininkų perteklių, kurio dabar per mažai, kad būtų galima gauti iš mažėjančio pradinio Vokietijos gyventojų skaičiaus. Kita vertus, didžiausia Vokietijos ekonomikos šaka - socialinių paslaugų pramonė - ne tik dėl savęs, bet ir dėl kitų (vienas slaugytojas septyniems socialiniams atvejams) nori, kad žemesnioji klasė toliau augtų dėl imigracijos kaip galimo slaugos šaltinio. Bažnyčios ir kitos socialinės įstaigos atrado šią verslo sritį, nes valstybė gausiai kompensuoja jų išlaidas.
Socialiniai funkcionieriai, pasitelkę imigrantus, kuria sau naujas daugumas
Didėjanti žemesnioji klasė dabar užplūsta miestus, todėl juose vis labiau trūksta būsto. Kadangi kiekvienas, taip pat ir imigrantai, gali pats nuspręsti, kur nori gyventi, imigrantai daugiausia nori vykti į didžiuosius miestus, kur jau gyvena jų tautiečiai, kur jie gali išlikti anonimiški, jiems nereikia integruotis ir jie gali rasti kuo daugiau pramogų ir laisvalaikio praleidimo būdų. Kita vertus, federaliniai politikai gali galvoti tik apie tai, kaip ten statyti daugiau būstų. Jie nemato, kad miestai keičiasi kokybiškai. Vidurinioji klasė jau dabar bėga iš rajonų ir miestų, kuriuos užplūdo žemesniųjų klasių atstovai, į aplinkines vietoves - jau vien dėl to, kad jų vaikams reikia geresnio išsilavinimo, nei vis dar siūlo miesto mokyklos, kuriose dominuoja žemesniųjų klasių atstovai.
Paskutiniai federaliniai rinkimai parodė, kad socialiniai funkcionieriai, pasitelkdami imigrantus, kuria sau naujas daugumas. Nemaža dalis dirbančių viduriniosios klasės atstovų, kurie taip pat yra paramos gavėjai, taip pat perėjo į augančią žemesnę klasę. Taip pat ir jų pasiturintis jaunimas, kuris atmeta Dešimt Dievo įsakymų ir Prūsijos dorybes kaip "dešiniųjų ekstremistų" ideologiją, nes gerovę be asmeninio indėlio laiko savaime suprantamu dalyku ir tikisi valstybės finansuojamo linksmo, malonumų ir "įvairovės" gyvenimo.
Žemutinės Saksonijos Mittelstandsinstitut darbo grupės šias vizijas vertino kaip pavojingas net demokratijos ir rinkos ekonomikos išlikimui - kaip judėjimą centralizacijos ir tarptautinės kolektyvizacijos link - ir svarstė, ar Vokietija dar turi išeitį. Tuo tarpu dėl pasikeitusios rinkėjų daugumos, atrodo, nebeturime savanoriškos išeities; vienintelis dalykas, kuris mums liko, tikriausiai, yra priverstinė korekcija, kaip visada istorijoje.
Jei ir toliau bus tęsiamas politiškai pageidaujamas žemesniosios klasės augimas dėl imigracijos, vidurinioji klasė, kuri absoliučiai ir santykinai silpnėja, nebepajėgs užtikrinti žemesniajai klasei būtinų socialinių išmokų ir pensijų. Ją teks dar labiau apiplėšti, t. y. nuskurdinti, arba ji vis dažniau emigruos arba pasitrauks iš darbo. Bet kokiu atveju tai, ką vidurinioji klasė galėjo sumokėti už socialines išmokas marginalizuotoms grupėms, ateityje nebebus prieinama. Tuomet žemesnioji klasė taip pat taps gerokai skurdesnė. Tai savo ruožtu turėtų pasekmių mūsų socialinei taikai visuomenėje. Didėjanti žemesniųjų klasių dauguma demokratinėmis priemonėmis - vienas žmogus, vienas balsas - visada istorijoje vedė į funkcionuojančią oligarchiją ar net diktatūrą.
Tačiau taip pat daug kas leidžia manyti, kad esminiams korekciniams pokyčiams liko nedaug laiko, kad finansinis ir ekonominis krachas prives prie gyventojų nuskurdinimo net ir trumpuoju laikotarpiu. Juk mes ne tik sukaupėme didžiausias skolas savo istorijoje (300 mlrd. eurų), bet ir 2,7 trilijono eurų Europos bankų skolų ir bankrotų. Taip pat prisiėmėme 2,7 trilijono eurų skolų už Europos bankus ir bankrutuojančias šalis. Kai tik šis skolų kortų namelis sugrius, ateis mokėjimo diena, pseudoklestėjimo nebeliks, socialinės išmokos nebebus įperkamos, ypač visiems, visos socialinės sistemos žlugs. Tada milijonai pašalpų gavėjų per prievartą pasiims tai, kas jiems tariamai priklauso arba ko jie čia atvyko gauti, o didelė dalis dirbančios viduriniosios klasės nebeatras paklausos neproduktyviose profesijose ir visuomeninėje veikloje ir taip pat pateks į žemesnę klasę.
A. Merkel vyriausybė, prisiimdama ES skolas, jau nustatė Vokietijos per didelio įsiskolinimo ir nemokumo kryptį.
Dėl mūsų artėjančio nuskurdimo kalta ne tik "Corona" krizė, ne pasaulio ekonomika ir ne karas Ukrainoje, bet ir mūsų vyriausybių, pradedant Merkel ir baigiant Habecku (Baerbock), kurios dėl ideologinių priežasčių privertė mus nusileisti iš gerovės, savidestrukciją.
Prof. Eberhardas Hameris.
PI-NEWS autorius Prof. Dr. Eberhardas Hameris (*1932 m. rugpjūčio 15 d. Mettmanne) - vokiečių ekonomistas. Jis daugiausia dėmesio skiria mažųjų ir vidutinių įmonių ekonomikai. Septintajame dešimtmetyje Hanoveryje jis įkūrė privatų Mittelstandsinstitut Niedersachsen ir išleido daugiau kaip 20 knygų mažųjų ir vidutinių įmonių tema. 1986 m. Hameris buvo apdovanotas Vokietijos Federacinės Respublikos ordino "Už nuopelnus" kryžiumi ant juostos. Jo skiltis kartą per savaitę pasirodo portale PI-NEWS.
https://www.pi-news.net/2023/01/von-der-mittelstands-zur-unterschichtengesellschaft/