Ne visi bus paimti į ateitį: antirusiškų sankcijų šalininkai neišgyvens koronaviruso

Autorius: Andrejus Starikovas Šaltinis: https://sputniknews.lt/columni... 2020-04-16 09:01:00, skaitė 1228, komentavo 2

Ne visi bus paimti į ateitį: antirusiškų sankcijų šalininkai neišgyvens koronaviruso

Užkietėję kovotojai su Rusija šiandien jau neaktualūs, jie yra anapus istorijos. Pomirtiniame pasaulyje, turėdami trauminę patirtį, jie tiesiog neturės kur dėtis

Ukrainos ir Baltijos šalių aljansas per saviizoliacijos sienas siunčia dar vieną signalą. Vladimiras Zelenskis ir Estijos vadovė Kersti Kaljulaid pareiškė, kad būtina išsaugoti Europos sankcijas Rusijai.

Prezidentai susiskambino balandžio 14 dieną, antradienį. Vienas kitam negailėjo pagyrų. Gyrė Ukrainos reformų praktiką ir Estijos kibernetinę saugą.

"Skaitmeninimas, elektroninis valdymas yra prioritetinės Ukrainos ir Estijos bendradarbiavimo sritys", — sakė Zelenskis savo pašnekovei fiksuoto ryšio telefonu.

"Estijos investuotojai domisi Ukrainos projektais", — mandagiai atsakė Kaljulaid.

Po diplomatinių komplimentų sutarė dėl pagrindinio dalyko. Reikėtų pratęsti antirusiškas sankcijas, barzdotasis Kovidas — ne kliūtis. Ties tuo ir apsistojo.

Tačiau realus sprendimas dėl sankcijų bus priimamas ne Taline ar Kijeve. Ir, žinoma, jį priims ne Zelenskis su Kaljulaid. Be to, Ukrainos ir Baltijos šalių dainingi balsai šiuo klausimu nebebus girdimi.

Koronaviruso epidemija iš esmės pakeitė darbotvarkę. Įžvalgiausi ekspertai ir politikai — Kisingeris, Šteinmejeris ir kiti — užtikrintai kalba apie pasaulio sistemos pasikeitimą. Kai kurie gąsdina autoritarinių režimų atgimimu, kalba apie naują socialinę sutartį tarp visuomenės ir valdžios. Kažkas pranašauja globalizacijos pokyčius ar socializmo neišvengiamumą. Kas bus rytoj, dar teks išsiaiškinti. Bet jau dabar Ukrainos pretenzijos į Rusijos Krymą, Baltijos šalių antirusiškų sankcijų religija — visa tai yra tolimoje periferijoje, iš kito priešvirusinio amžiaus. Ten ir liks.

Esant dideliam politiniam darbo pasidalijimui, Rytų Europos šalys sau paliko nemažai užduočių. Viena iš tokių užduočių Baltijos šalims yra priminti pasauliui apie "blogą Rusiją" ir jos neteisingą elgesį, apie Baltijos šalių "okupaciją" ir kančias tarybinių tautų šeimoje. Koronavirusas neprivers mūsų pamiršti apie Krymo "aneksiją", neaiškius adresatus patikina Estijos europarlamentaras Urmas Paet. Įtikinėja tuo metu, kai Rusijos karo ekspertai padeda gelbėti Italijos Bergamą nuo pandemijos, o Niujorke, kurio centrinis parkas buvo paverstas ligonine, skirta dirbti su sunkiai sergančių pacientų antplūdžiu, nusileidžia lėktuvas An-124 su Rusijos medicinos įranga.

Net šiomis sunkiomis dienomis nuzulinta, aplaužyta Baltijos šalių plokštelė ir toliau girgžda. Ir jos skleidžiamas triukšmas turi logikos. Triukšmo garsas didėja proporcingai Vakarų pasaulio iššūkiams.

2015 metų Europos pabėgėlių krizė. Vakarų šalis apima nelegalios migracijos banga. Progresuojanti visuomenė verkia dėl trejų metų kurdų berniuko Aylan Kurdi, kuris paskendo su šeima bandydamas kirsti Viduržemio jūrą, nuotraukos; reikalauja, kad jų vyriausybės imtųsi veiksmų. Žanas Klodas Junkeris įtikina Rytų Europą skirti migrantams kvotas, o Rusija siūlo Vakarams pagalbos priemonę. Baltijos šalys — prieš. Prieš Rusijos pagalbą, prieš pabėgėlius. Tai prieštarauja "tikroms" problemoms, susijusioms su "Rusijos agresija", kurią pakeičia kažkokio migracijos žlugimo tema, be abejo, Rusijos sukurta.

Karas su ISIS*. Išpuoliai Paryžiuje. Rusija siūlo Vakarų šalims sukurti bendrą plačią kovos su terorizmu koaliciją. Baltijos šalys priešinasi ir atsisako susivienyti su Rusija net ir kovoje su atviru, rafinuotu blogiu. Jos palaiko tuometinį Ukrainos prezidentą Porošenką, kuris kalba "apie neatsakingą Rusijos agresiją tolimojoje Sirijoje" ir klijuoja Maskvai "teroristinės valstybės" epitetus.

Be abejo, karas Sirijoje. Istorija kartojasi, retorika kartojasi. Baltijos šalys smerkia Rusijos dalyvavimą kuriant taiką Sirijos žemėje, apkaltina terorizmo rėmimu. Vakarų įvertintos Maskvos pastangos nutraukti pilietinį karą vadinamos Kremliaus savireklamos kampanija, kuria siekiama panaikinti sankcijas.

Atėjo "koronakrizė". Ir vėl tas pats. Tik reakcijos, išskyrus Kijevo "bekvokalą", jau nebėra.

Rusija yra šalis, neatsiejama nuo Vakarų pasaulio. Istoriškai dalyvavo jo likime. Nelieka nuošalyje ir šiandien. Reikalaudama pagrįstų teisių į suverenią užsienio politiką, Rusija dalyvauja sprendžiant globalias problemas — terorizmo, tarptautinio saugumo ir pasaulinės pandemijos problemas. Bent jau pastarųjų dešimties metų patirtis rodo, kad dalyvavimas yra konstruktyvus ir duoda teigiamų rezultatų.

Šį rezultatą pastebi ir partneriai Vakaruose. Taip, pastebi nedrąsiai. Pasaulinė politika paprastai yra inertiška. Didelis mėlynasis banginis, sunkiai keičiantis savo kryptį. Susirinkę prie kitos tarptautinės platformos, jie kalbėsis, susitars... Juk politinis kompromisas vis tik turi subręsti.

Krymo pripažinimas Vakarų oficialioje plokštumoje vyksta lėtai. Bet vyksta. Apie sankcijų režimo nutraukimą kalbama tyliai. Bet kalbama. Kai kurios Vakarų šalys pradeda tiesiogiai kalbėtis su Maskva, pažeisdamos Europos drausmę, taip pat ne šiaip sau.

Kuo labiau ryškėja šis procesas, tuo mažiau reikalinga Baltijos šalių užsienio politikos specializacija — nuolat pasauliui priminti apie "blogąją Rusiją".

Ne paslaptis, kad laikui bėgant daugelis profesijų miršta. Ir šis Baltijos šalių amatas tampa vis mažiau populiarus. Užkietėję kovotojai su Rusija jau yra atgyvenę, už istorijos ribų. Jų politinės pretenzijos — neaktualios. O povirusiniame pasaulyje su traumine patirtimi jos tiesiog neturi prasmės.

* Teroristinė organizacija, uždrausta Rusijos Federacijoje

Autoriaus nuomonė gali nesutapti su redakcijos pozicija.