Autorius: Šauksmas.lt Šaltinis: http://sauksmas.lt/saulius-jas... 2015-05-20 08:54:43, skaitė 5131, komentavo 1
Jūsų dėmesiui siūlome anksčiau žadėtą videoreportažą su Sauliaus Jasionio patarimais, kaip prižiūrėti sodą. Šis reportažas darytas sename naujakurio Lino Hermano sode, todėl ir kalbama bus apie seno sodo prižiūrą, senų vaismedžių genėjimą.
Tvarkant seną sodą, pirmiausia reikia žinoti, ko nori. Ar kad medžiai augtų tarsi natūraliai, t.y. su aukšta laja, ar kad būtų patogu nusiskinti vaisius? Tokiu atveju sodas turėtų būti žemas.
Šiuo, konkrečiu atveju, Linas nežino, kokios medžių veislės. Bet jis nori, kad sodas būtų kuo natūralesnis. Todėl mes ir genėsime jį taip, kad atrodytų, lyg augantis laisvai.
Bet kuriuo atveju, nepriklausomai nuo sodo stiliaus, medžių laja turi būti formuojama taip, kad iš visų pusių vaisiai gautų vienodą šviesos kiekį. Sodas bus tvarkomas teisingai, jei per jį kaip akmuo iš laidynės kiaurai galės praskristi žvirblis.
Pirmiausiai, prieš genėjant medį, jį reikia gerai apžiūrėti. Obelys ir kriaušės – ilgaamžiai medžiai. Šiuo atveju sodo amžius apie 50 metų. Jei norėtume, galėtume jį gerokai atjauninti, genėdami ypatingu būdu.
Blogo laiko genėjimui nėra. Bet tinkamiausias laikas vaismedžiams genėti – pavasarį. Tuomet greičiausiai gyja medžių žaizdos.
Jei sode, kaip čia, yra savaime pridygusių kitų medžių (kaip šiuo atveju – klevų), vėlgi reikia pirmiausia prisiminti, ko iš sodo tikimės. Jei klevas būtų sodo nuošaly – jis gal ir galėtų sudaryti kitiems medžiams gerą draugiją. Tačiau šiuo atveju jis išdygo tarp obelų, kurias po kelių metų visiškai užgož. Todėl šiuo atveju reikia pasirinkti, ar norime klevų, ar obelų sodo.
Šiaip jau svarbiausia nuolat stengtis suprasti gamtą, kad savo nevykusiais sprendimais negadintumėm joje egzistuojančios rūšių harmonijos. Antras, ne mažiau svarbus dalykas – žinoti, ko norime. Ne fantazijų, bet realių norų derinimas su žiniomis gali padaryti mus laisvais ir laimingais.
Šauksmas