Gruzijoje viltis į Europą keičia nusivylimas

Autorius: Sarmatas.lt Šaltinis: http://www.sarmatas.lt/05/gruz... 2015-05-19 08:58:34, skaitė 2864, komentavo 1

Gruzijoje viltis į Europą keičia nusivylimas

paveikslėlis
Gruzijos premjeras Irakli Garibashvili kalba Tbilisyje 2015 balandžio 29. | AFP PHOTO / VANO SHLAMOV

Neišsipildžius viltims suartėti su Europa, Gruzijoje atsirado sąlygos grįžti į Rusijos įtaką, tvirtina The Financial Times Neilas Buckley.

Amerikiečių National Democratic Institute apklausos duomenimis, vykdytos pereitą savaitę, už prisijungimą prie Eurazijos Sąjungos šiandien pasisako 31% gruzinų, tai yra dvigubai daugiau, nei prieš metus.

„Iš pasaulinės politikos aš išmokau, jog kuo mažesnė šalis, tuo mažiau ji turi teisių į nusivylimą. – pasakė gruzinų parlamento spikeris Davidas Usupashvili. – Žodį „nusivylimas“ reikėtų išbraukti iš mūsų žodyno“.

Tačiau ekonomikos nuosmukio fone atsiveria vartai į Rusijos įtakos atsinaujinimą, rašoma straipsnyje.

Kaip sako Eka Metreveli iš Gruzijos strateginių ir tarptautinių tyrimų Fondo, šaliai reikalingas „bent koks meduolis iš Vakarų“. „Toks pojūtis, jog mes stengiamės, bet niekas nevyksta. O Rusija – štai ji“. Nežiūrint į tai, jog pereitų metų liepos mėnesį Gruzija pasirašė Asociacijos su ES susitarimą, aukščiausio lygio NATO susitikime Kardife, jai nebuvo paskirtas „veiksmų planas įstojimui“ į aljansą, o Europos Sąjunga šią savaitę atidėjo laukiamą vizų režimo sušvelninimą, pastebi korespondentas.

Dar viena (netiesiogine) Gruzijos piliečių atšalimo Vakarų atžvilgiu priežastimi tapo konfliktas Ukrainoje, tęsia Neilas Buckleyi. Neįvardinto užsienio diplomato duomenimis, viena iš to pasekmių tapo laukimas: „Galbūt NATO galų gale išpildys savo 2008-ųjų pažadą, kad Gruziją vieną kartą priims į aljansą? Vietoje to, NATO lygtai išsisukinėja nuo įsipareigojimų vykdymo, o Vakarai meta Ukrainą bėdoje“.

„Daugelis gruzinų laiko Europą silpna ir neryžtinga. O Putinas atrodo stiprus vyrukas, pasiekiantis visko ko nori, dėsto Ghia Nodia, politologas iš Tbilisio valstybinio Ilja universiteto. – Todėl žmonės ir galvoja: o kokia mums nauda iš tos Europos? Galbūt taip atstumti Rusiją tiesiog kvaila?“.

Irakli Garibashvili vyriausybė, neatsisakydama nuo integracijos su Vakarais kurso, patvirtino eilę priemonių, nukreiptų į santykių su Rusija atstatymą. Taip , Gruzijoje buvo atnaujinta rusiškų TV kanalų transliacija, buvusi nutraukta po 2008-ųjų karo. Anot Metreveli, „minkštoji Rusijos galia keičia [politinį] landšaftą. Jos propaganda vis stiprėja ir stiprėja“.

Nors kai kurie ekspertai pažymi orientuotų į Rusiją junginių įtakos augimą (iš dalies, nevyriausybinių organizacijų koalicijos „Eurazijos pasirinkimas“), tikimybę, kad 2016-ųjų parlamento rinkimuose laimės viena iš prorusiškų partijų, politologai laiko nedidele. Tuo pat metu jie neatmeta galimybės, jog šios jėgos gali iškovoti pakankamą mandatų skaičių, kad panaikinti provakarietiškų partijų monopoliją įstatymų leidybos valdžios organuose

The Financial Times

Sarmatai

Skaitytojo komentaras sarmatas.lt svetainėje

Juozas:

Esu kelis kartus buvęs Gruzijoje ekspedicijose, esu tyrinėjęs Gruzijos gamtą, artimai susipažinęs su jos įvairių socialinių sluoksnių atstovais. Tuomet susidariau tokią nuomonę:

1. Gruzijoje niekada nebuvo TSRS valdžios. T.y. buvo jos elementai, bet vyravo pusiau feodaliniai, autoritariniai santykiai, vyko milžiniškas nelegalus verslas, tai buvo dotuojama respublika - parazitas. Suklestėjo Stalino dėka, o vėliau tas išskirtinis Gruzijos popinimas vyko iš inercijos. Kaimas, ypač kalnuose, skurdo, gausi partinė ir ūkinė nomenklatūra, spekuliantai(kurių buvo milžiniškas kiekis), kurortinės pajūrio zonos vertelgos – klestėjo. Niekas niekur neatiduodavo grąžos už pirkinį ar paslaugą, nebuvo tradicijos stovėti eilėje ir t.t.

2. Reika dar prisiminti Gruzijos istoriją, sąvanorišką prisijungimą prie Rusijos dėl turkiško genocido baimės, daugybę ten buvusių kunigaikštukų, nuturkintą pajūrį, daugybę ten gyvenančių tautelių, žydišką oligarchiją, alinančią šią šalį.

Suma sumarum – tai didelė mėšlo krūva ekonomine prasme ir akmuo po kaklu skęstančiai Europai, bet ypač svarbus placdarmas JAV veiklai, nukreiptai į Rusijos sunaikinimą. Lietuvos korupcionieriai-vagys šležiavičiai, ekssaugumiečiai ten supirko alkoholio gamyklas, telestotis ne be reikalo: vagis traukia prie vagių.