Autorius: Edita Mielionienė Šaltinis: http://birzietis.lt/?data=2015... 2015-05-15 14:31:39, skaitė 3684, komentavo 1
Biržų rajono spaudoje pasirodžius penkių konfesijų kunigų kreipimuisi dėl ketinamos rengti alaus šventės, meras Valdemaras Valkiūnas kunigus pasikvietė į Savivaldybę diskusijai. Po dvi valandas trūkusio pokalbio kiekviena pusė liko prie savo tiesos: kunigai masinių išgertuvių mieste nepalaimino, o meras alaus šventės atsisakyti nežada, nes kitos alternatyvos užtvindyti Biržų viešbučių, restoranų bei bažnyčių turistais iš Europos nemato.
V. Valkiūnas - gal laikas savo piarinėje nuotraukoje pasikeisti vandenėlį į bambalį? (LDiena.lt)
Meras alaus negeria, bet šventės nori
Surengti Biržuose alaus šventę pasišovė ne biržiečiai, o atvykėlių komanda – viešoji įstaiga „ATW sprendimai“. Dėl galimo šventės rengimo viešosios įstaigos atstovai buvo atvykę sausį, dar prie senosios valdžios, tačiau senoji valdžia tuomet buvo užsiėmusi rinkimais. Naujasis meras, savo rinkiminėje programoje žadėjęs atgaivinti alaus šventes, viešosios įstaigos atstovų pasiūlymą priėmė entuziastingai, nors prisipažino: pats alaus negeria.
Pasklidus žiniai apie birželio 6 dieną numatytą alaus šventę pavadinimu „Alaus kelias“, sukruto kunigai. Jiems alaus bokalais nuklotas stalas per visą miesto pagrindinę gatvę, kaip žadėjo šventės organizatoriai, asocijavosi ne su prasminga švente, o su masine gėrykla. Savo nuomonę jie išreiškė spaudoje ir, pakviesti mero, atvyko į Savivaldybę diskusijai.
Alkomafijos samdiniai Biržų savivaldybėje prastūminėja projektą "Vėmalų ir myžalų kelias" (LDiena.lt)
Mero kalba: kuo alus prastesnis už bažnytinį vyną?
Kadangi spaudžiamas svarbių reikalų į susitikimą vėlavo kunigas Rimas Mikalauskas, meras diskusijos pradėti neleido – paprašė kunigų papasakoti anekdotų, kad laukiant vėluojančio kunigo laikas neprailgtų. Stojo tyla. Nejaukią tylą pasistengė nutraukti Savivaldybės administracijos Kultūros ir sporto skyriaus vedėja Lina Vireliūnienė, mero užsakymu suskėlusi anekdotą.
Tarpduryje pasirodžius kunigui Rimui Mikalauskui, meras pradėjo kalbą. Tarsi magas iš kišenės išsitraukęs medinį kiaušinį, rodė jį kunigams ir kalbėjo apie Dievo į jį įdėtą programą, gyvenimą naudingumo principais, galimybę reikšti savo nuomonę bei dėstė kitas sunkiai iššifruojamas mintis. Panardinęs kiaušinį kišenėje, meras krypo prie esmės: Biržuose turi būti kuo daugiau švenčių, nes dabar yra kapitalizmas ir mes turime stengtis neišnykti. O šventės – vienas iš garantų, kad mūsų krašto neapleis žmonės, nes kitaip nieko kito neliks, kaip grupelėmis vaikščioti vieniems pas kitus.
Vienas iš garantų, kad neišnyktume, anot V. Valkiūno, alaus šventė,nes į ją suvažiuos tūkstančiai turistų su pinigų maišais. O iš kokių pinigų, jei ne iš alaus mėgėjų turistautojų, bus lopomi bažnyčios stogai ir remontuojamos tvoros? Ir nėra čia ko niršti ant alaus: pasak mero, tai ne pats piktybiškiausias gėrimas. O ir pati bažnyčia sėkmingai Mišių metu reklamuoja vyną ir vynmedžius. Jei galima minėti vyną, tai kuo prastesnis alus? Ačiū Dievui, kad biržiečiai alų, o ne degtinę maukdami, pagal statistinius duomenis, į pirmas gretas veržiasi.
Iš kišenės ištraukęs rusiško laikraščio iškarpą su patarimais, kaip virti sriubą iš alaus, meras ją pasiuntė per rankas. Kunigų iškarpa nesudomino.
Kunigai bando atvesti į protą Biržų pavertimo alaus Vasiukais sužavėtą valdininką (LDiena.lt)
Žodis klebonui A. Neverauskui
Išrėžęs pagiriamąjį pamokslą alaus šventės idėjai, meras žodį suteikė kunigams ir liepė kalbėti tvarkingai, po vieną.
Pirmasis pradėjo Šv. Jono Krikštytojo bažnyčios klebonas Algis Neverauskas, kuris susitikime pasigedo aludarių ir kultūros darbuotojų. Klebonas sakė, jog alaus šventės idėja nuleista iš viršaus, nes niekas biržiečių neatsiklausė, ar jie tokios šventės pageidauja. Alaus šventėje klebonas pasigedo ir motyvo: ką minėsime gerdami alų? Ar visiems tai suteiks džiaugsmą? O gal varžysimės, kas daugiau alaus išgers?
Anot A. Neverausko, šventė turi būti skirta visiems. Pavyzdžiui, miesto šventėje žmonės susitinka, bendrauja. Gal būtų galima akcentuoti Jonines kaip miesto globėjo – Švento Jono Krikštytojo – šventę? Tai aktualu visiems žmonėms ir šią dieną švęsti taptų gražia tradicija?
A. Neverauskas svarstė: kodėl tokia garbė aludariams? Kuo prastesni Biržų kepėjai, audėjai? Ko gero aludariai rengia šventė todėl, kad jie kasmet 6 mln. litų skiria lobistikai ir jie suinteresuoti tokiomis šventėmis. Klebonas siūlė šventės akcentus sudėti kitur. Galbūt Biržams reikėtų amatų šventės? Anot klebono, kunigai nenusistatę prieš šventes, tačiau šventės neturėtų prasidėti alumi, nes Biržuose ir taip nejauku vakarais miestu eiti dėl svirduliuojančių piliečių. Anksčiau mieste vykusios alaus šventės, anot A. Neverausko, nieko gero nedavė: pelną aludariai išsiveždavo, o vietiniai vėmalus valydavo.
Netiko nei data, nei šventės pavadinimas, nei akcentai
Jungtinės metodistų bažnyčios kunigas Giedrius Jablonskis pritarė: reikia surengti ne alaus, o amatų ar vasaros pradžios šventę, daugiau dėmesio skirti vaikams.
Sekmininkų pastorius L. Šnaras prisiminė laikus, kai per alaus šventę nenorėdavo dirbti Ligoninės Priėmimo skyriaus medikai: skyrių užpūsdavo muštynėse sužaloti šventės dalyviai.
Evangelikų liuteronų bažnyčios kunigas Juozas Mišeikis sakė, jog reikėtų daryti amatų šventę, o vieną vietą ar paviljoną būtų galima išskirti ir alui. Nepatiko kunigui ir numatyta šventės data – birželio 6-oji, Tėvo dienos išvakarės. Ar neatsitiks taip, kad vaikai sveikins nuo pagirių besivaduojančius tėvelius?
Agurkų karalius – V. Uspaskichas, alaus – V. Valkiūnas?
Evangelikų reformatų kunigas Rimas Mikalauskas ironizavo: pagirioti tėveliai vaikams daugiau saldainių nupirks. Pridėk prie alaus kanapių, ir Biržai klestės. Atidaryk bažnyčioj kromelį, tai ir bažnyčia bus pilna. Ar to siekiama? Ar tik V. Valkiūnas nenusižiūrėjo nuo V. Uspaskicho? Šis tapo agurkų karaliumi, gal Valkiūnas užsimanė būti alaus karaliumi? Pasak kunigo, šventė turi turėti prasmę, turėti solidumo, kuris iškeltų miestą į kitą lygį, ne tokį, koks buvo iki šiol. Biržams užtenka alaus kelių, o alų paleisti per visą miestą – nežmoniška. Pasak R. Mikalausko, visi Biržams nori gero, tačiau ne ant pigaus, o ant dvasinio pamato. O kur yra alkoholio dvasia, nebėra Šventosios Dvasios. Biržams tiktų amatų šventė, o alus gali būti pristatomas tam skirtoje vietoje. Kunigas siūlėsi net modernia krikščioniška muzika šventei pasirūpinti. Su daug mažesniais honorarais, nei užsiprašo žvaigždutės.
R. Mikalauskas su siaubu prisiminė šventes, kurios vykdavo estradoje. Po šventės tekdavo rinkti šiukšles šventoriuje, bei kuopti paežerę, nes gamtiniai reikalai būdavo atliekami bet kur.
Kunigas pažadėjo: į tokią šventę jis su vaikais neis.
Alus suremontuos bažnyčių stogus
Išklausęs kunigų, meras V. Valkiūnas dar kartą patikino: Biržams reikia turistų su maišais pinigų. Ir tebūnie tie turistai prasigeria, mes būsim tik aptarnaujantis personalas. O jei kunigai turi kitokių idėjų, kurios pritrauktų tuos pinigų maišus – valio. V. Valkiūnas pritarė, jog į šventę reikia pritraukti amatininkų ir tokių prekybininkų, kurie pardavinėtų ne tik šašlykus, bet ir meškeres, gumines valtis ir katerius.
Meras dėkojo, kad kunigai išreiškė savo nuomonę, tačiau nepamiršo priminti, kad jie yra atskirti nuo visuotinio gyvenimo. O tiems, kurie dalyvauja visuotiniame gyvenime, suprask, švenčių reikia. Kuo daugiau švenčių, tuo daugiau bažnyčių stogų bus suremontuota.
Pagirioti turistai užplūs bažnyčias
Kalbėdamas apie šventės motyvus, meras sakė: tauta – Dievo leidžiama dėkoti, kad turistai atvažiuos iš Pabaltijo. Jie švęs ir dėkos Biržams. Užsuks ir į bažnyčias. Tad ir kunigams bus gerai.
Nieko blogo meras neįžvelgė ir šventės datoje, t. y. Tėvo dienos išvakarėse. Tėvo dienos rytą išeis turistai iš viešbučių ir tiesiai – į bažnyčią. Ir ne nuo samagono plyštančia galva, bet tik alaus putelės paragavę.
Lygo tai – ne Rasos
Su nostalgija V. Valkiūnas kalbėjo apie Lygo šventę Latvijoje. Jei Lietuvoje būtų įformintas lygiadienis... Anot mero, Joninių ir Lygo sinergija padaro draivą. O kas tos Rasos Lietuvoje? R raidė sunkiai ištariama... Lygo – tai kaip prekybinis ženklas.
Alaus kelio batai
Kalbėdamas apie „Siūlo“ indėlį į miesto šventes, meras buvo nepatenkintas ir vadino „Siūlą“ arogantišku. O aludariai galbūt transformuos alaus kelią? Pavyzdžiui, pradės gaminti batus, kuriais vaikščiosim tuo alaus keliu?
Meras siūlė kunigams per šventes išeiti į parkus, gal tuomet žmonės drąsiau peržengs bažnyčių slenkstį? Kunigai šiai idėjai pritarė, tačiau neketina nedalyvauti šventėse, kur dominuoja alus.
Meras pritarė, kad Biržus reikia auginti ant dvasinio pamato. Pavyzdžiui, kai turistai išeis į gatves, dainuotojai ar šokėjai galėtų rengti repeticijas lauke kaip Kinijoje. Juk turistams nesvarbu, kaip tie repetuotojai dainuoja, svarbu – dainuoja.
Nori turistų – organizuok gėjų paradą
Mero mintys dvasininkų neįtikino. Kam kišti alaus pavadinimą į šventės pavadinimą, kam šventėje alų akcentuoti? Meras pareiškė, jog ir jam Dievas davė valią nesutikti su kunigų kategoriškumu. Svarbu, kad į Biržus atvažiuotų turistų. Klebonas A. Neverauskas supyko: jei meras į Biržus nori pritraukti turistų, gali mieste surengti gėjų paradą. Turistai atvažiuos ne tik iš Europos, bet ir iš viso pasaulio. Šventės mieste – gerai, tačiau ne bet kokia kaina. Juk pats meras išsitarė, kad aludariai šventės neprašė, kunigai jos nenori, miestelėnai taip pat „Biržiečių žodyje“ liudijo, kad alaus šventės jiems nereikia. Bažnyčia nebežino, kaip žmones nuo girtavimo gelbėti, o čia alus liesis visame mieste. O tokie pavadinimai kaip alaus sostinė miestui garbės nedaro. A. Neverauskas sakė, jog visai nenorėtų būti alaus sostinės klebonu.
Išsiskirdamas su kunigais, meras džiaugėsi: jų mintys sutapo 99 procentais. Dvasininkai manė kitaip: galbūt mintys sutapo tik vienu procentu. R. Mikalauskas pasakė: tebūnie alaus šventė, tačiau kunigų palaiminimo ji nesulauks. O klebonas A. Neverauskas pakvietė merą per alaus šventę į permaldavimo pamaldas.
---
LDiena.lt: Gegužės 14-ąją Biržų rajono savivaldybė paskelbė (https://www.birzai.lt/index.php?-1080206262):
Biržų aludarių/vasaros sezono pradžios šventė neįvyks
Biržų rajono savivaldybė informuoja, kad 2015 m. birželio 6 d. planuota Biržų aludarių/vasaros sezono pradžios šventė neįvyks, nes sulaukta prieštaringų gyventojų, visuomeninių organizacijų, religinių bendruomenių ir verslo atstovų vertinimų dėl šventės pavadinimo, paskirties, jos rengimo datos bei dėl kitų organizacinio pobūdžio priežasčių.
Idėjos ateityje rengti panašaus formato šventę geriau parengus jos koncepciją ir suderinus organizacinius klausimus nėra atsisakoma.
Biržų rajono savivaldybės informacija
Norisi tik paklausti - kokiu glušiumi reikia būti, kad tik po viešo pasipriešinimo, aktyvaus protesto tas rajoninio valdžios Olimpo kėdės trynėjas suprastų, jog blaivios šventės ir blaivūs žmonės atneš daug daugiau naudos rajonui, kuriame jis paskirtas laikinai prižiūrėti tvarką?