Lietuva pasaulinio masto problemas sprendžia tuščioje JT Generalinės Asamblėjos salėje

Autorius: Vladimiras Matvejevas Šaltinis: https://sputniknews.lt/columni... 2018-10-01 15:21:02, skaitė 984, komentavo 2

Lietuva pasaulinio masto problemas sprendžia tuščioje JT Generalinės Asamblėjos salėje

Lietuvos prezidentės Dalios Grybauskaitės kalba iš JT Generalinės Asamblėjos tribūnos buvo kupina garsių frazių, bet mažai konkretumo

Pagal taisykles kiekvienam JT valstybių narių delegacijos vadovui suteikiama 15 minučių. Savo kalbos tekstą Dalia Grybauskaitė perskaitė per 4 minutes 55 sekundes. Nėra ką pasakyti pasauliui?

Dalia Grybauskaitė kalbėjo iš JT Generalinės Asamblėjos aukščiausiosios tribūnos po JAV prezidento Donaldo Trampo. Todėl Lietuvos prezidentė ir jos padėjėjai turėjo daug laiko, kad galėtų pakoreguoti anksčiau parengtą kalbą. Pakeitimai pagal "bendrą partijos ir vyriausybės liniją" — proamerikietiškos vyriausybės ir NATO partijos atitikties dvasią.

Pasak stebėtojų, Donaldas Trumpas savo karštoje kalboje tik vieną kartą prabėgom pasakė žodį "Rusija". Įsivaizduokite, kiek tokių žodžių reikėjo nedelsiant ištrinti iš Lietuvos Respublikos prezidentės pranešimo. Juk pastaraisiais metais du Lietuvos užsienio politikos šaukliai ― prezidentė Dalia Grybauskaitė ir užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius ― dėl visų pasaulio nelaimių kaltino tik Rusiją. Daugiau kaltų net negalėjo būti.

Gal todėl po teksto koregavimo ir "apkarpymo"  Lietuvos prezidentės kalba JT Generalinėje Asamblėjoje tapo trumpesnė tris kartus ir tilpo į vieną puslapį, kurį su perdėtu artistiškumu galima perskaityti per  4-5 minutes

Lietuvos prezidentė, pretenduojanti į Baltijos regiono lyderius, ir įvykių žinovė posovietinėje erdvėje, savo kalbą perskaitė beveik tuščioje JT Generalinės Asamblėjos salėje. 

Netgi Lietuvos politikos analitikai ir stebėtojai neparodė ypatingo dėmesio prezidentės kalbai, pristatytai iš aukštos JT tribūnos. Štai ir tenka "Sputnik" analizuoti — ką gi naudingo pasauliui paskelbė Lietuvos prezidentė?

O iš jos lūpų nuskambėjo tik banalios frazės, kurias pastaruoju metu kartojo visi, kas netingi. Apie skurdą ir globalizaciją, lyčių lygybę ir moterų vaidmenį, apie kovą su terorizmu ir klimato kaitą.

Netgi paminėjo, kaip reformuoti JT. Pasirodo, kad reikėtų atimti veto teisę iš penkių nuolatinių Saugumo Tarybos narių — Didžiosios Britanijos, JAV, Prancūzijos, Kinijos ir Rusijos. Nes Kinija ir Rusija vetuodamos neleidžia vystytis demokratiniam pasauliui ir visur įvesti vakarietišką tvarką.

"Beveik kiekvienos didelės krizės metu, su kuriomis mes susiduriame per pastarąjį dešimtmetį ― nuo Sirijos iki Ukrainos, nuo Mianmaro iki Jemeno,  JT Saugumo Tarybai nepavyko atlikti svarbaus vaidmens, nes valstybės nesugeba pakilti virš nacionalinių interesų ir nelinkusios naudotis veto teise", — griežtai pareiškė Dalia Grybauskaitė.

O jei nebūtų Pekino ir Maskvos — "veto lazdų", mes nedelsiant nugalėtume terorizmą, užtikrintume taiką Donbase ir greitai susidorotume su Asadu Sirijoje. Ir dar daug gerų darbų Vakarų taikdariai, vadovaujami Jungtinių Amerikos Valstijų NATO raketų ir tankų pagalba galėtų nuveikti.

Čia Dalia Polikarpovna graudžiai paminėjo Ukrainą, kur prie krizės šalyje pati yra ranką pridėjusi. Kas sukėlė perversmą Kijeve 2014 metais? Kas paskatino "Euromaidano" radikalus? Kas garsiai šaukė "palaikome", kai tankai ir raketos naikino Donbaso miestus ir miestelius?

O dabar Grybauskaitė nekaltomis akimis iš aukštos JT tribūnos ragina tarptautinę bendruomenę neleisti, kad "balsai, palaikantys nacionalizmą ir padalijimą, nugalėtų dialogą ir bendradarbiavimą".

Dalia Grybauskaitė įteikia apdovanojimą Makeino našlei.
Dalia Grybauskaitė įteikia apdovanojimą Makeino našlei.

Perskaitė Grybauskaitė gražius kvietimus siekti taikos beveik tuščioje  JT Generalinės Asamblėjos salėje, o vėliau nuvyko pas  JAV senatoriaus Džono Makeino našlę Sindi ir su sielvartu akyse įteikė jai Ordino "Už nuopelnus Lietuvai" Didijį kryžių. Aukštą Lietuvos valstybės apdovanojimą asmeniui, kuris masiškai degino Vietnamo kaimus, o visą likusį gyvenimą  kurstė JAV prezidentus prieš Rusiją ir visas šalis, kurios nesutinka priimti "demokratinių vertybių".