Autorius: LVI Šaltinis: https://laisvavisuomene.lt/nau... 2018-08-29 13:50:06, skaitė 684, komentavo 2
Gyventojų informacijos biuras (angl. Population Reference Bureau) neseniai paskelbė naujausią informaciją apie pasaulio populiaciją. Ataskaitoje teigiama, kad pasaulinis suminis gimstamumo rodiklis (vidutinis gimimų skaičius moteriai per jos gyvenimą) yra 2,4. Šis dydis pastaraisiais dešimtmečiais mažėjo.
Didžiausias suminis gimstamumo rodiklis yra Nigeryje (7,2), Čade (6,4) ir Kongo Respublikoje (6,3), žemiausias – Pietų Korėjoje (1,1), Singapūre (1,2) ir Taivane (1,2). Marcusas Robertsas neseniai aptarė nykstančius Pietų Korėjos kūdikius, Nigerijos inžinierius Chinwuba Iyizoba taip pat turėjo, ką įdomaus pasakyti apie aukštus gimstamumo rodiklius.
Ataskaitoje teigiama, kad iki 2050 metų pasaulio populiacija pasieks 9,9 mlrd. gyventojų, t. y. lyginant su dabartiniais 7,6 mlrd. gyventojų populiacija padidės 2,3 mlrd. gyventojų arba 29 proc. Tačiau reikia turėti omenyje, kad ilgalaikes populiacijos prognozes lemia įvairūs veiksniai. Taip pat reikia nepamiršti, kad pasak kai kurių prognozių, pasaulio populiacija iki 2100 m. turėtų stabilizuotis ar netgi pradėti mažėti, taigi tęstinis populiacijos augimas nenumatomas.
Remiantis prognozėmis, Afrikos populiacija iki 2050 metų daugiau nei padvigubės ir pasieks 2,6 mlrd. gyventojų, taip sudarydama 58 proc. pasaulio populiacijos augimo. Prognozuojama, kad Azijos populiacija padidės 717 mln. gyventojų ir pasieks 5,3 mlrd. žmonių. Manoma, kad Okeanijos (įskaitant Australiją ir Naująją Zelandiją) populiacija išaugs nuo 41 iki 64 mln. gyventojų.Šiaurės ir Pietų Amerikų populiacija turėtų išaugti nuo 1 iki 1,2 mlrd. gyventojų.
Numatoma, kad iki 2050 m. Europos (įskaitant visą Rusiją) populiacija sumažės nuo 746 iki 730 mln.
Skaičiuojama, kad 2050 m. 38 valstybių populiacijos bus mažesnės nei yra dabar. Žvelgiant absoliučiais skaičiais, populiacija labiausiai turėtų sumažėti Kinijoje (apie 50 mln.), taip pat – Japonijoje (25 mln.) ir Rusijoje (9,4 mln.). Tuo tarpu didžiausias procentinis mažėjimas numatomas Rumunijoje (23 proc.).
Pasaulio populiacija ir toliau sens dėl to, kad gims mažiau kūdikių ir gyventojai gyvens ilgiau. Manoma, kad amžiaus viduryje 65 metų ir vyresni žmonės sudarys 16 proc. populiacijos. Tiesą sakant, prognozuojama, kad 2050 m. 82 valstybėse bent penktadalį gyventojų sudarys 65 metų ir vyresni asmenys. 2018 m. tokia situacija yra trylikoje šalių.
Tai reiškia, kad daugelis šalių turi ir toliau spręsti pagyvenusių žmonių medicinos ir ilgalaikės priežiūros poreikius, investuoti į jaunimo gerovę ir ateities galimybes bei spręsti darbo jėgos mažėjimo klausimą. Senstanti visuomenė įvairiais būdais daro įtaką šalies ekonomikai.
Šalims, turinčioms aukštą gimstamumą ir vaikų priklausomybę, sudėtinga pilnai vystyti ir panaudoti savo jaunų žmonių kapitalą. Afrika patenka į šią kategoriją. Tokios šalys taip pat pasižymi didesne emigracija, emigravusiems gyventojams prisidedant prie mažėjančios kitų šalių darbo jėgos. Šiuo metu tai yra daug kam aktualus klausimas.
versta pagal The latest worldwide fertility rate